Wykłady plenarne
Nauki chemiczne
Prof. dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn
Politechnika Wrocławska
"Biophotonics - how light can save lives"
Prof. dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn jest pracownikiem Instytutu Materiałów Zaawansowanych Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół biofotoniki i optyki nieliniowej, czyli interakcji światła z materiałami o znaczeniu biologicznym i medycznym. W październiku 2023 roku jej praca badawcza została doceniona przez Francuskie Towarzystwo Chemiczne i została laureatką prestiżowej Francusko-Polskiej Nagrody Naukowej. Obecnie jest profesorem wizytującym w Consiglio Nazionale delle Ricerche – Institute of Applied Science and Intelligent Systems in Pozzuoli we Włoszech. Jest także afiliowana w International Institute for Sustainability with Knotted Chiral Meta Matter (Hiroshima University, Japonia). Prof. Katarzyna Matczyszyn pracowała w Universite Paris 6 – Jussieu (obecnie Paris Sorbonne) oraz w Ecole Normale Superieur (ENS de Cachan). Zrealizowała polsko-francuskie projekty badawcze PHC Polonium (NAWA) we współpracy z prof. K.K. Nakatanim (ENS de Cachan), prof. F. Paulem (Universite de Rennes) oraz prof. P-F. Brevet (Universite Lyon 1). Była także koordynatorką międzyuczelnianego projektu Erasmus Mundus Master of Excellence – Monabiphot z ENS de Cachan we Francji.
Nauki biologiczne
Dr hab. n. farm. Emilia Szymańska
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
"Farmaceutyczna ocena jakości postaci leku w badaniach podstawowych i o potencjale wdrożeniowym"
Pani dr hab. n. farm. Emilia Szymańska jest farmaceutką, od 2017 roku adiunktem w Zakładzie Farmacji Stosowanej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jest absolwentką studiów podyplomowych z zakresu farmacji przemysłowej (Uniwersytet Jagielloński). Specjalizuje się w technologii farmaceutycznej, projektowaniu i ocenie postaci leku oraz zastosowaniu związków polimerowych jako nośników dla substancji o aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Jest autorką licznych publikacji popularyzujących nauki farmaceutyczne oraz twórcą zgłoszeń patentowych. Była uczestniczką staży i programów badawczych (w tym programu TransFormation.doc realizowanego na Uniwersytecie w Wageningen, Servier Polska, Adamed Pharma, Akademia Efektywnej Współpracy PACTT-Pfizer). Pani Doktor jest koordynatorką projektów naukowych i badawczo-rozwojowych, w tym powstałych w efekcie współpracy z sektorem farmaceutycznym i kosmetycznym. Prowadzi wieloletnią współpracę z Biurem Transferu Technologii i Ośrodkiem Wsparcia Badań Klinicznych UMB. Jest także ekspertem w zakresie oceny chemicznej dla Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Nauki fizyczne
Dr Karol Karnowski
Instytut Chemii Fizycznej PAN
"Rozwój w laboratorium i poza nim: Mój osobisty i zawodowy rozwój jako naukowca"
Dr Karol Karnowski uzyskał stopień doktora nauk biologicznych w zakresie biofizyki w 2013 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2015-2018 odbył staż podoktorski na Uniwersytecie Zachodniej Australii, gdzie do dziś pełni honorową funkcję Adjunct Senior Lecturer. Od 2018 r. kieruje grupą projektową pracującą nad wykorzystaniem kontrastu polaryzacyjnego i miniaturowych sond obrazujących. Ponadto kierował grupą odpowiedzialną za projekt prototypu klinicznego do wielopunktowych pomiarów biomechaniki rogówki. Od powrotu do Polski w 2018 r. otrzymał wsparcie z następujących źródeł: Polskie Powroty (NAWA), Miniatura (NCN), IMCUSTOMEYE (EU H020), Create (EU H2020) oraz ICTER (MAB).
strona www linkedIn google scholar
Abstract